بایدها و نبایدهای والدین در تربیت فرزندان در دنیای دیجیتال

  امروزه رشد روز افزون فناوری اطلاعات و نفوذ آن به تمامی حوزه ها و مشاغل بر کسی پوشیده نیست. لذا یکی از نیازهای امروز هر فرد در جامعه برای ورود به دنیای دیجیتال آموزشهای لازم این حوزه و بالا بردن سطح  دانش خود در این زمینه می‌باشد. یکی از دغدغه های امروز والدین در تربیت فرزندان خود نسبت به گذشته تربیت و مراقبت از فرزندان در استفاده از این تکنولوژیهای جدید می باشد. اما از آنجایی که معمولاً والدین امروز نسبت به این تکنولوژیها که روز به روز در حال گسترش  می باشند دانش بسیار اندکی دارند لذا با مشکلاتی برای تربیت و کنترل فرزندان خود مواجه هستند. امروزه بر خلاف گذشته که بی سواد صرفاً به کسی اطلاق می شد که سواد خواندن و نوشتن نداشته باشد کسی بی سواد است که سواد رسانه‌ای یعنی دانش کار با کامپیوتر، تلفن همراه، اینترنت و تکنولوژیهای جدید را نداشته باشد.

در ادامه قصد دارم به یکسری بایدها و نبایدها در تربیت و کنترل فرزندان در دنیای مجازی و استفاده از فناوریهای اطلاعات اشاره کنم که امیدوارم برای خانواده ها مفید واقع گردد.

۱-   والدین گرامی سعی کنید سواد رسانه ای خود را ارتقا دهید تا بتوانید هم از مزایای تکنولوژیهای جدید بهره مند شوید و هم والدین بهتری برای فرزندان خویش باشید و مواردی که ممکن است به فرزندتان آسیب برساند را برای او توضیح دهید.

۲-  به جای این که فرزند خود را از استفاده از ابزارها و تکنولوژیهای فناوری اطلاعات منع کنید او را همراهی نمایید. به این ترتیب همان طور که در دنیای واقعی مراقب فرزند دلبندتان هستید در دنیای مجازی نیز بر آنچه به عنوان محتوا یا بازی در اختیار فرزند شما قرار می گیرد نظارت دقیق‌تری داشته باشید. بایدها و نبایدهای استفاده از تکنولوژیها را به او آموزش دهید.

۳-  از آن جایی که کودکان تمامی رفتارهای والدین خویش را ضبط و مشابه آن عمل می کنند. بهتر است ابتدا از خود شروع کرده و مواردی که دارای محتوای نامناسب است را استفاده نکنید.

۴- استفاده کودکان از ابزارها و تکنولوژیهای جدید بایستی دارای زمانبندی و میزان استفاده و رده سنی مشخص باشد. درصورت تخطی از اجرای این امور، او از استفاده از آن یا از فعالیت مورد علاقه دیگر محروم نمایید و اصول باید با جدیت اجرا شود .در صورت رعایت اصول او را تشویق نمایید.

۵- سعی کنید با ذکر دلیل و بیان توضیحات فرزند خود را از استفاده از برنامه ای یا ابزاری منع کنید. با این روش هم فرزندتان راحتتر این موضوع را می پذیرد و هم این نوع نگرش در استفاده از سایر برنامه ها و وسایل برای او اتفاق می افتد.

۶-  برای جلوگیری از سوء استفاده و هرزه‌نگاری به فرزندان خود بیاموزید که از افشای اطلاعات شخصی و مالی خود و خانواده، تصاویر و فیلم های خصوصی در شبکه های اجتماعی و اینترنت خودداری نمایند و او را از عواقب این عمل آگاه نمایید.

۷- می توانید نرم افزارهایی بر روی کامپیوتری که فرزندتان از آن استفاده می کند نصب کنید تا از میزان و نحوه استفاده کودک از کامپیوتر، اینترنت و کارهایی که انجام داده به شما گزارش دهد.

۸- عدم استفاده صحیح و بیش از حد، نحوه نشستن غلط، فاصله نزدیک چشمان فرزندتان تا مانیتور و حالتهای دراز کش و …  موجب بروز انواع بیماریهای چشمی، آسیب به ستون فقرات، اختلال در خواب و سیستم عصبی، انزوا، مشکلات مغزی و حرکتی و …  را در پی دارد از آن غافل نشوید.

۹-  سعی کنید فرزند شما هنگام استفاده از برنامه ها و فضای مجازی در محیط عمومی منزل این عمل را انجام دهد. ترجیحاً از استفاده این ابزارها در اتاق خواب یا فضایی که تنها باشد خودداری نمایید زیرا تنهایی وسوسه انگیز است و نظارتی بر عملکرد فرزند خویش نمی توانید داشته باشید.

۱۰- اگر مشاهده کردید فرزندتان مرموز شده و اقدام به مخفی کردن یا پسورد گذاشتن بر روی فایلها و … نمود حتماً مورد را پیگیری و دلیل این امور را بررسی نمایید.

در پایان قصد دارم شما را به رعایت یک اصل کلی ترغیب نمایم و آن این است که: هرگز کاری را که در زندگی واقعی انجام نمی‌دهید، در اینترنت و فضای مجازی نیز انجام ندهید.
نویسنده: ایمان اشکاوند راد

مشاوره رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان کارشناسان  تیم مهندس ایمان اشکاوند استفاده نمائید.

شماره تماس ما:

09156237832

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *