معرفی تابع PMT (محاسبه مبلغ اقساط وام)

یکی از مواردی که احتمالا شما هم با آن سروکار داشته اید در هنگام اخذ وام محاسبه مبلغ اقساط پرداختی است. در اکسل به کمک تابع pmt می‌توانید قبل از گرفتن وام، مبلغ دوره‌های مختلف پرداخت وام را با هم مقایسه کنید تا مورد مناسب‌تر را انتخاب کنید. تابع PMT جز توابع مالی است و  مبلغ قسط را بر اساس نرخ بهره، تعداد اقساط و مبلغ وام محاسبه می‌کند.

ساختار تابع PMT در اکسل

ساختار تابع PMT به شکل زیر است:

PMT(rate, nper, pv, [fv], [type])
  1.  Rate: نرخ بهره در هر دوره را در این قسمت وارد کنید.
  2. nper: تعداد اقساط  وام
  3. Pv:  کل مبلغ وام
  4. Fv: این آرگومان اختیاری است  و مانده نقدی است که می‌خواهید بعد از آخرین پرداخت، پرداخت کنید. در صورت وارد نکردن مقداری در این قسمت، مقدار صفر در نظر گرفته می‌شود.
  5. Type: این آرگومان نیز اختیاری است و زمان پرداخت وام را در این قسمت مشخص می شود. اگر عدد صفر در این قسمت وارد کنید یا هیچ عددی وارد نکنید. پرداخت‌ در پایان هر دوره انجام می‌شود و اگر عدد ۱ را وارد کنید، پرداخت در ابتدای هر دوره انجام می‌شود

مثال: فرض کنید می‌خواهیم اقـــساط ماهانه یک وام ۵ ساله ۱۰ میلیون تومانی با بهره ۱۸ درصد را محاسبـــه کنیم. (در این مثال، وارد کردن دو پارامتر آخر ضروری نیست)در این صورت تابع ما به صورت زیر خواهد شد:

 

( PMT(0.18/12 ,5*12 ,10000000

 

 نکته: در قسمت Rate بهره ۱۸ درصد ســـالانه به بهره ماهانه تبدیل شده است. (برای این‌کار %۱۸ را بر عدد ۱۲ تقسیــــم شده است.) همچنین در قسمت Nper تعداد کل اقســـاط وام برابر با ۵ سال ضرب در ۱۲ ماه است.

 

 

 

مشاوره رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان کارشناسان  تیم مهندس ایمان اشکاوند استفاده نمائید.

شماره تماس ما:

09156237832

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *