لوگوی سایت ایمان اشکاوند راد

رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش های آن

رشته مهندسی کامپیوتر

سلام دوستان، یکی از مباحث مهم برای  کسانی که کنکور امتحان داده اند. بحث انتخاب رشته تحصیلی و آینده شغلی است. یکی از رشته های پرطرفدار و و بسیار پرکاربرد در دانشگاه، رشته مهندسی کامپیوتر می باشد. در این مطلب آموزشی قصد داریم توضیحاتی در مورد رشته مهندسی کامپیوتر و انواع گرایش‌های این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.
با توجه به اینکه امروزه بحث کامپیوتر و قدرت نفوذ این رشته در حوزه های مختلف برکسی پوشیده نیست. لذا بازار کار این رشته تحصیلی نیز نسبتاً خوب و گسترده است. البته لازم به ذکر است با توجه به استقبال زیاد دانشجویان به این رشته و تعداد زیاد دانشگاه هایی که این رشته را ارائه می کنند. لذا برای بحث بازار کار نیز رقابت زیاد است.

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

البته اگر شما واقعاً این رشته تحصیلی را دوست داشته باشید و سعی کنید در یکی از مباحث این رشته، خود را تقویت کرده و در آن مهارت و تجربه کافی را به دست بیاورید. مطمئناً می‌توانید شغل خوب و به تبع آن درآمد بالایی نیز داشته باشید. اما اگر صرفاً به دروس دانشگاه و مباحث آن اکتفا کنید در بازار کار به مشکل برخورد خواهید کرد. زیرا معمولا در بازارکار به دنبال مهارتهایی هستند که شما دارای آن می باشید نه فقط مدرک تحصیلی.

بهترین روش این است که شما عزیزان در طول دوره تحصیلی خود با توجه به علاقه مندی و توانمندی  و نوع گرایش رشته خود در حوزه های مختلفی مانند برنامه نویسی، تجزیه تحلیل، مدیریت پروژه، شبکه کامپیوتری، سخت افزار و گرافیک و غیره مهارت لازم را به دست آورید. مطمئناً سریعتر به شغل مناسب مورد نظر خود دست خواهید یافت. توصیه می‌کنم اگر دوست دارید در آینده شغل خوبی داشته باشید در طول دوره تحصیل خود در دوره‌های خاص این رشته و مورد علاقمندی خود شرکت کنید و آنها را به خوبی یاد بگیرید.

حال بررسی کنیم که رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای چه گرایش هایی است. این رشته تحصیلی شامل گرایشهای زیر است:

 1. گرایش مهندسی نرم‌افزار
 2. گرایش مهندسی سخت افزار
 3. گرایش علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

 

در مقطع کارشناسی شما باید حدود 140 واحد درسی را بگذرانید تا بتوانید مدرک خود را در این رشته بگیرید. گرایشهای رشته مهندسی کامپیوتر در بسیاری از واحدها در مقطع کارشناسی مشابه یکدیگر هستند و تعداد کمی از واحدها در گرایشهای مختلف متفاوت می باشد.

گرایش مهندسی نرم‌افزار

معمولا کسانی این گرایش را انتخاب می کنند که به برنامه نویسی و کار با داده علاقه مند باشند. برخی از دروس تخصصی این رشته شامل اصول طراحی پایگاه داده ها، مهندسی نرم افزار، شبیه‌سازی‌ کامپیوتری‌، اصول‌ طراحی‌ و ساخت‌ کامپایلرها، تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌ها و … است.

گرایش مهندسی سخت افزار

معمولا کسانی این گرایش را انتخاب می کنند که به مباحث سخت افزاری و طراحی و کنترل سخت افزار کامپیوتر علاقه مند باشند. برخی از دروس تخصصی این رشته شامل سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌، الکترونیک‌ دیجیتال‌، سیگنال‌ها و سیستم‌ها، طراحی‌ سیستم‌های ‌ VLSI و … است.

گرایش فناوری اطلاعات

این گرایش جز رشته های میان رشته ای محسوب می شود که حاصل ترکیب چندین رشته تحصیلی کامپیوتر، برق و مدیریت است. برخی از دروس تخصصی این رشته شامل اصول فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی اصول مدیریت و برنامه‌ریزی راهبردی فناوری اطلاعات، اقتصاد مهندسی و … می باشد. دانشجویان این رشته در کنار آشنایي با مباحث توليد نرم‌افزار و سخت افزار کامپيوتر با مباحث شبکه، مخابرات، مديريت فناوري اطلاعات و خدمات الكترونيكي نيز آشنا خواهند شد.

برخی از دروس مشترک گرایشهای مهندسی کامپیوتر

مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، برنامه نویسی پیشرفته، ساختمان داده، ساختمان گسسته، زبان ماشین و برنامه سازی کامپیوتر، مدارهای الکتریکی، ریاضی مهندسی، آمار و احتمالات مهندسی، معادلات دیفرانسیل و … می باشد.

گرایشهای رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد نیز گرایشهای مهندسی کامپیوتر شامل گرایش های ذیل است

 1. گرایش مهندسی نرم افزار
 2. گرایش معماری سیستم های کامپیوتری
 3. گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز
 4. گرایش الگوریتم و محاسبات
 5. گرایش شبکه
 6. گرایش رایانش امن (امنیت)
 7. بیوانفورماتیک
 8. قرآن‌کاوی رایانشی

در مقطع کارشناسی ارشد بر خلاف کارشناسی در هر گرایش به  مباحث تخصصی همان گرایش خاص پرداخته می شود.

برخی از دورس مهم و بازارکار هر گرایش در کارشناسی ارشد:

1-گرایش نرم‌افزار: در مقطع کارشناسی ارشد نرم افزار دانشجویان با دروسی نظیر سیستم‌های عامل پیشرفته، بانکهاي اطلاعاتي پیشرفته، الگوریتم‌های پردازش موازی و … آشنا خواهند شد. فارغ التحصیلان این گرایش در شرکتها و سازمانهای مختلف می توانند در طراحی و پیاده سازی و مدیریت تولید سیستم های اطلاعاتی برای آن مجموعه ها بپردازند.

2-گرایش هوش مصنوعی: دانشجو در این گرایش با دروسی نظیر هوش مصنوعي پيشرفته، شبکه‌هاي عصبي، پردازش تصوير، تئوري فازي، و … آشنا خواهند شد و  در زیمنه هایی نظیر طراحی سیستم‌های هوشمند از قبیل روبات‌ها، قطعات مکانیکی هوشمند، پردازش تصاویر هوشمند و… فعالیت کنند.

هوش مصنوعی

3-گرایش معماری کامپیوتر: در این گرايش دانشجويان با معماري‌هاي پيشرفته کامپيوتر و ابر رايانه‌ها شبکه‌هاي کامپيوتري گسترده ـ پردازش تصوير و طراحي سيستم‌هاي تحمل‌پذير خطا و … آشنا خواهند شد.

4-گرایش الگوریتم و محاسبات: دانشجويان این گرایش با دروسی نظیر الگوريتم‌هاي توزيعي و پيشرفته، رياضيات پيشرفته کامپيوتري و … آشنا خواهند شد.

5-گرایش شبکه: متخصین شبکه های کامپیوتری قادر خواهند در موارد مهمی همچون طراحی و پیکربندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی شبکه  و  امنیت در شبکه های کامپیوتری فعالیت نمایند.

شبکه کامپیوتری

6-گرایش رایانش امن : با توجه به افزایش وابستگی مشاغل به تکنولوژِی اطلاعات و ارتباطات و خطرات ناشی از آن مانند برنامه های مخرب نظیر ویروس، تروجان و غیره، حمله هکرها و سارقان اطلاعات و … نیاز به متخصصانی وجود دارد که بتوانند با مدیریت، بهینه‌سازی، کنترل شبكه‌های كامپیوتری جلوی اینگونه خطرات را بگیرند.

7-بیوانفورماتیک: دانشجویان این رشته قادر خواهند بود بعد از تحصیل در این گرایش اقدامات ذیل را انجام دهند که  بستر مناسب جهت انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی با مراکز تحقیقات ژنومیک و سرطان را ایجاد نمایند. به تحقیقات بنیادی در جهت گسترش شاخه بیوانفورماتیک بپردازند.

8-قرآن­‌کاوی رایانشی: این رشته­‌ به مباحث کاوش، استخراج و پردازش واژه­‌ها و مفاهیم قرآنی و روابط میان آنها با استفاده از روش‌­ها و الگوریتم‌های داده­‌کاوی، رمزنگاری، کشف الگو و … می‌­پردازد.

 

در پایان نیز به شما عزیزان توصیه می کنم سعی کنید که رشته و گرایشی را انتخاب کنید که آن را دوست داشته باشید و برای شما لذت بخش باشد. زیرا اگر سختی هایی نیز در طول دوره تحصیل خود نیز داشته باشید آن سختیها نیز برای شما آسان خواهد بود ولی اگر رشته ای را انتخاب کنید که تمایلی به آن ندارید مطمئن باشید که در آن نیز موفق نخواهید بود. با آرزوی موفقیت برای تک تک شما عزیزان.

 

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
به این مطلب امتیاز دهید
بدون پاسخ/5
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
0
سلام دوست عزیز، خوشحال میشم نظرتو بدونمx
()
x