انتشارات و آکادمی آموزشی اشکاوند

لوگوی سایت ایمان اشکاوند راد

فرآیند کامل چاپ کتاب

در این پست قصد داریم مراحل مختلف و کامل نشر و چاپ کتاب را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

مراحل کامل نشر و چاپ کتاب چیست؟

به طور کلی فرآیند نشر و چاپ کتاب به شرح ذیل است:

1- تایپ متون دستنویس و تبدیل آن به فایل ورد

2- انجام ویراستاری ادبی متن

3- ویراستاری علمی و محتوایی (در صورت لزوم)

4- صفحه آرایی

5-اخذ مجوزهای قانونی کتاب توسط ناشر

6- طراحی جلد

7- چاپ فیزیکی کتاب

8- انتشار الکترونیک کتاب در کتابخوان های کتابراه، طاقچه و … در صورت تمایل

مراحل نشر و چاپ کتاب انتشارات اشکاوند

چگونه کتاب خود را به چاپ برسانم؟

یکی از سوالات متداول شما عزیزان این است که متن دستنویس یا تایپ شده خود یا پایان نامه خود را به چه شکل در قالب کتاب به چاپ برسانم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای چاپ کتاب و فرآیندهای آن شما نیاز به یک ناشر دارید. ناشر برای شما مراحل قانونی و مجوزها را کسب خواهد کرد. در صورت لزوم و بنا به توافق و قراردادی که با ناشر می بندید نیز مراحل دیگر نشر و چاپ کتاب که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم را نیز انجام دهد. انتشارات اشکاوند افتخار دارد کلیه مراحل اخذ مجوزهای قانونی کتاب را برای شما نویسندگان، مترجمین و … را فراهم نماید. شما می توانید کتاب، پایان نامه یا نوشته های خود را به چاپ برسانید ما در کنار شما هستیم و فرآیندهای مختلف آن را برای شما در صورت نیاز انجام می دهیم. در ادامه به انواع قراردادهای نشر کتاب می پردازیم.

انواع قراردادهای نشر و چاپ کتاب

1-قرارداد چاپ کتاب با سرمایه گذاری مولف یا مترجم

در این نوع قرارداد که اکثر قراردادهای چاپ کتاب از این نوع می باشد خود مولف یا مترجم در هزینه های مختلف آماده سازی و چاپ کتاب سرمایه گذاری می کند و کلیه حقوق مادی و معنوی کتاب متعلق به نویسنده یا مترجم می باشد و ناشر حق الزحمه خدمات خود را دریافت می کند.

2- قرارداد چاپ کتاب توسط ناشر

در این نوع قرارداد که ناشر در هزینه های مختلف آماده سازی و چاپ کتاب سرمایه گذاری می کند و کلیه حقوق مادی و معنوی کتاب متعلق به ناشر می باشد و نویسنده یا مترجم طبق قرارداد مبلغ حق التالیف خود را طبق قرارداد دریافت می کند.

3- قرارداد چاپ کتاب به شکل همکاری ناشر و مولف

در این نوع قرارداد که ناشر  و نویسنده یا مترجم در هزینه های مختلف آماده سازی و چاپ کتاب با درصد مشخص طبق توافق سرمایه گذاری می کند و کلیه حقوق مادی و معنوی کتاب متعلق به هر دو طرف می باشد و هر طرف بنا به توافق درصد خود را از سود فروش دریافت می کند.

 بررسی فرآیندهای کامل مراحل چاپ و نشر کتاب

1- مشاوره و ارسال اثر:

اولین مرحله چاپ کتاب با ارسال اثر پس از بررسی نویسنده و مشاوره با ناشر آغاز می گردد. در این مرحله نویسنده یا مترجم اثر خود که می تواند کتاب های علمی و تخصصی، رمان، شعر و … باشد را پس از بررسی در قالب فایل ورد یا PDF برای ناشر ارسال می کند. در این مرحله تعداد 15 تا  صفحه  20 از اثر خود را بایستی برای ناشر ارسال کنید.

اگر فایل شما به شکل دست نوشته می باشد نگران نباشید در صورت تمایل کارشناسان ما برای شما تایپ آن را انجام خواهند داد.

2- بررسی اثر توسط ناشر:
 در این مرحله فایل ارسال نویسنده یا مترجم را دریافت و پس از بررسی اثر توسط متخصصین و کارشناسان مربوطه در صورت تایید جهت عقد قرارداد و دریافت مدارک لازم
انجام خواهد شد.

3- انعقاد قرارداد با ناشر:

در این مرحله شما باید با ناشر قرارداد منعقد نمایید. ناشر مدارک لازم را از شما گرفته و پیش نویس قرارداد را برای شما ارسال می کند. شما پس از بررسی و تایید به ناشر را اعلام می کنید. سپس ناشر برای شما قرارداد نهایی را ارسال خواهد کرد. توجه داشته باشید جهت رفاه حال شما نیاز به مراجعه حضوری نمی باشد و تمامی این مراحل به شکل غیرحضوری انجام می گردد و در نهایت قرارداد برای شما ارسال می گردد.

4- عقد قرارداد: تنظیم و عقد قرارداد با نویسنده یا مترجم در این مرحله صورت می گیرد.
5- امضای قرارداد و پرداخت آنلاین هزینه: در این مرحله منویسنده یا مترجم قرارداد را امضا و هزینه نشر و چاپ کتاب را به شکل آنلاین پرداخت می کند.
6 – انجام مراحل کامل و قانونی چاپ کتاب: در این مرحله کلیه فرایندهای مجوزها و سایر مراحل ذکر شده صورت می گیرد.