لوگوی سایت ایمان اشکاوند راد
مغایرت گیری کامل و چند شرطی در اکسل

مغایرت گیری کامل و چند شرطی در اکسل

سلام
همون طور که می دونید یکی از مباحث بسیار مهم و پرکاربرد در حسابداری و مباحث مالی مغایرت گیری است. به طور معمول اختلافات بین دریافت یا پرداخت در بانک و نرم افزار یا … گرفته می شود. در این پست قصد داریم این مبحث رو به شکل کامل خدمت شما آموزش دهیم.

مغایرت گیری کامل و چند شرطی

در این مثال مغایرت‌گیری بر اساس یک ستون تاریخ، یک ستون مبلغ واریز و یک ستون مبلغ برداشت لیستی که در دفتر یا نرم‌افزار حسابداری برای مقایسه با خروجی بانک صورت می‌گیرد. بنابراین ممکن است دریافت و پرداخت‌های بانکی با نرم‌افزار دارای اختلاف باشد یا حتی برخی از دریافتی‌ها یا پرداختی‌ها ثبت نشده باشد.

مغایرت گیری کامل در اکسل 1

در این روش قصد داریم سطرهایی از جدول بانک که در نرم‌افزار وجود ندارد را به عنوان مغایرت رنگی کنیم. برای این منظور چون در این حالت بیش از یک شرط داریم لذا باید از فرمول Countifs استفاده کنیم. حاصل فرمول Countifs مساوی با صفر مواردی است که در بانک وجود دارد ولی در نرم‌افزار وجود ندارد.

برای اعمال این فرمول در فرمت‌دهی شرطی ابتدا جدول بانک یعنی محدوده A3:C11 را انتخاب می‌کنیم. سپس از سربرگ Home گروه Styles گزینه Conditional Formatting را انتخاب کنید .از منوی باز شده گزینه New Rule را انتخاب کنید و در پنجره باز شده مشابه حالت قبل گزینه Use a formula to determine which cells to format را انتخاب کنید.

در کادر فرمول زیر را بنویسید و با کلیک بر روی دکمه Format… رنگ قرمز یا هر رنگ دیگری که تمایل دارید را انتخاب کنید.

=COUNTIFS($E$3:$E$10,$A3, $F$3:$F$10,$B3, $G$3:$G$10,$C3)=0

در این فرمول اگر تاریخ و مبلغ دریافتی و پرداختی هر ردیف از جدول بانک در جدول سمت چپ پیدا نشود رنگ آن ردیف قرمز خواهد شد. به نوع آدرس‌دهی فرمول‌ نوشته شده دقت نمایید. نتیجه مشابه شکل زیر خواهد شد. همچنین برعکس این عملیات را برای جدول نرم‌افزار نیز می‌توانید انجام دهید.

مغایرت گیری کامل در اکسل 1

همچنین شما می توانید فیلم آموزش مغایرت گیری کامل در اکسل در آکادمی آموزشی اشکاوند را مشاهده کنید.

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
0
سلام دوست عزیز، خوشحال میشم نظرتو بدونمx